Pametni ljudi # 20

Autor: Goran Toth, 17. 2. 2021.

Pametni ljudi # 20. Psihologinja Tatjana Žižek govori o stilovima roditeljstva. U prvom dijelu pojašnjava četiri osnovna roditeljska stila: autoritarni, autoritativni, permisivni i indiferentni te opisuje razlike između njih, odnosno kako koji stil utječe na razvoj djeteta. Hoće li dijete biti anksiozno, imati nedostatak samopouzdanja, biti otvoreno ili sramežljivo... Kakve veze s tim imaju osobine roditelja, temperament djeteta, socio-ekonomsko okruženje... Kakvi su roditelji češći u lošijoj ekonomskoj situaciji, a kakvi u izrazito povoljnoj... U kojoj mjeri obrazovanje utječe na formiranje roditeljskog stila...

U drugom dijelu podcasta, psihologinjaTatjana Žižek odgovara na pitanja Roberta Posavca - je li roditeljstvo posao, mogu li se roditelji uskladiti oko roditeljskog stila, kako roditeljstvo utječe na odnose između roditelja, kakva je uloga očeva u odgoju djeteta i kakva su djeca čiji očevi aktivno sudjeluju u njihovu odgoju; postoji li razlika između odgoja dječaka i odgoja djevojčica; roditeljstvo djece s teškoćama u razvoju; što se događa s djetetom kad postane poligon neostvarenih ambicija roditelja, koliko je privrženost važna u razdoblju puberteta te imaju li roditelji šanse u borbi s ulicom; kakva je uloga nagrada i kazni u različitim roditeljskim stilovima; razlika između očeva i majki... Kako koji tip roditelji reagira na neizvršavanje obaveza djeteta, probleme s domaćim zadaćama, kako surađuje u školi i koji sve stručnjaci su podrška roditeljima u njihovu naporu odgajanja. Obavezna epizoda za sve roditelje i one koji to žele postati, a kojom obilježavamo 14. Tjedan psihologije u Hrvatskoj.

Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec / Ivana pl. Zajca 26, HR-40000 Čakovec / www.centar-odgojiobrazovanje-ck.skole.hr / ured@centar-odgojiobrazovanje-ck.skole.hr