Pametni ljudi # 27

Autor: Goran Toth, 19. 4. 2021.

Martina Strahija je fotografkinja iz Novog Sela Rok u Međimurju, koja je u dva navrata po nekoliko mjeseci boravila u Tanzaniji. Prvi put među plemenom Massai, s kojima je gradila tradicionalne kuće, odlazila sa ženskom djecom po vodu i radila sve poslove koje rade žene u plemenu Massai, koji su poligamni. Drugi je put boravila u privatnoj školi u blizini polazišta za uspon na najviši vrh Afrike Kilimandžaro. Škola je to za djecu s teškoćama - intelektualne teškoće, različiti oblici invaliditeta, sljepoća, ali i djecu s albinizmom, kao i djecu urednog razvoja. Škola je stacionarna i većina djece u njoj živi do kraja škole te samostalno vodi brigu o prostorima u kojima žive. Martina priča o nastavi u Tanzaniji, o tome zašto policija i vojska čuvaju školu, zašto još uvijek ubijaju djecu s albinizmom, o prehrani djece, igrama koje igraju... o zaluđenosti nogometom, Modrićem i Kolindom i svjetskom nogometnom prvenstvu u Rusiji 2018.

O zdravstvenom sustavu u Tanzaniji, malariji, predsjedniku koji je govorio da korona ne postoji i nizu drugih anegdota koje je doživjela u Tanzaniji. Jedinstvena prilika za upoznati svijet djece s invaliditetom u Tanzaniji u kojoj okrutna pravila različitih duhovnosti još uvijek sjeku ljudima ruke, a pragmatičnost plemena nalaže starcima da djecu s teškoćama maknu iz obitelji jer od njih nema koristi. Privatna škola za djecu s invaliditetom, koju vode katoličke časne sestre, a pokrenuli su je katolički misionari mnogima od ovih učenika je doslovno spas. Volonteri pomažu. Pričamo i o tome kako izgleda život u gradu, je li se osjećala sigurno, kako izgledaju kafići i restorani te tko u njih ulazi, ali i imaju li Massai koristi od turizma... susrećuli se s lavovima, zmijama, majmunima i krokodilima? Ono što treba istaknuti je Martinin volonterski i humanitarni rad. Kupila je školi stoku, izgradila novi dio škole, opremila spavaonice... Na kraju razgovora premijerno prikazujemo i kratak autorski film o boravku u školu za djecu s invaliditetom. Martinin fotografski i humanitarni rad možete pratiti na njezinom Facebook profilu.

#Tanzanija #albino #Massai #invaliditet #volontiranje 2:36 Tanzanija 4:12 albino djeca 9:15 škola sv. Franje 16:17 bomboni, šećerna trska i plaća učitelja 19:14 pivo od banane 20:19 školski dan i dnevne aktivnosti učenika 27:30 gradnja škole i humanitarni rad 32:05 Massai pleme 37:50 Massai i djeca s teškoćama 42:39 zdravstveni sustav, malarija i bolnice 45:41 Massai, turističke agencije i turizam 49:27 kako je Martina školi kupila krave 56:05 kako donirati školu za učenike s teškoćama u Tanzaniji 58:46 dječje igre i slobodno vrijeme 1:01:53 satelitske, nogomet i Kolinda 1:05:49 gradovi, restorani, kafići, sigurnost 1:08:1' covid, koronavirus i predsjednik Tanzanije 1:14:43 film Love Afrika (Martina Strahija)

Podcast Pametni ljudi je originalna produkcija Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec.

Voditelj: Robert Posavec

Gošća: Martina Strahija

Produkcija: Bojan Miljančić, Robert Posavec, Goran Toth

Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec, 2021.

Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec / Ivana pl. Zajca 26, HR-40000 Čakovec / www.centar-odgojiobrazovanje-ck.skole.hr / ured@centar-odgojiobrazovanje-ck.skole.hr