Pametni ljudi # 24

Autor: Goran Toth, 17. 3. 2021.

Edukacijska rehabilitatorica Nikolina Križan iz Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec i polaznica postdiplomskog specijalističkog studija rane intervencije u edukacijskoj rehabilitaciji govori o ranoj intervenciji u Republici Hrvatskoj. Razgovaramo o tome što je rana intervencija, na koga se odnosi i na koji bi način rana intervencija u djetinjstvu trebala funkcionirati da bi dijete bilo uključeno u različite terapije i podrške. Najbolji je pristup multidisciplinaran, gdje se sastav tima određuje prema teškoćama djeteta - cerebralna paraliza, oštećenje sluha, downov sindrom, poremećaji iz spektra autizma, govorne teškoće, jezične teškoće...

Praksa rane intervencije ovisi o nizu slučajnosti, od pedijatra do drugih... Kako radi savjetovalište, kada roditelji dolaze, kada primijećuju teškoće... kako je moguće da dijete dođe do školskog sustava i tek se onda primijete teškoće. Je li baš istina da dečki kasnije govore i treba li čekati upis u školu da se reagira? Je li istina da djeca ne trebaju logopeda do pete godine ili bi trebalo krenuti ranije kod logopeda i zašto? Što je doprinijelo tome da se smanjila dob djece u kojoj se detektiraju teškoće? Zašto su prve tri godine života najvažnije, što kaže UNICEFova kampanja i što je to što je u prve tri godine života neurobiološki drukčije, kako funkcionira neuroplasticitet i koliko neurona čovjek dnevno stvara, što doprinosi stvaranju sinapsi... i zašto je život pod staklenim zvonom najgora opcija. Jesu li roditelji ti koji primijete otklone i teškoće ili tu pomažu susjedi, braća, liječnici, bake i djedovi... Zašto je važna intencijska komunikacija i može li pogled u oči zavarati... U kojoj mjeri socijalni faktor doprinosi pogrešnim procjenama... jesu li dijagnoze važne za početak postupanja... ABA, Pecs... Zašto rana intervencija nije terapija i zašto treba biti uključena cijela obitelj... i koja je razlika između komunikacije i govora. Prije dolaska u Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec, Nikolina Križan je godinama radila u Međimurskoj udruzi za ranu intervenciju u djetinjstvu - Murid. Za stručnjake i roditelje. Early intervention. Speech. Autism. Autism spectrum. Down syndrome.

Podcast Pametni ljudi je originalna produkcija Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec.

Voditelj: Robert Posavec

Gošća: Nikolina Križan

Produkcija: Bojan Miljančić, Robert Posavec, Goran Toth

Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec, 2020.

Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec / Ivana pl. Zajca 26, HR-40000 Čakovec / www.centar-odgojiobrazovanje-ck.skole.hr / ured@centar-odgojiobrazovanje-ck.skole.hr